Európai Unió zajpolitikája
Európai Unió zajpolitikája
Az Unió egy irányelvet adott ki, mely a tagországokban és a csatlakozás folyamatában lévő országokra is vonatkozik. Ez az irányelv a környezeti zaj értékeléséről és kezeléséről szóló 2002/49/EK irányelv (a környezeti zajról szóló irányelv – END) a fő uniós eszköz a zajszennyezési szint meghatározására és a szükséges intézkedések megindítására mind tagállami, mind uniós szinten.
Az irányelv a lakosságot érő zajra vonatkozik, különösen lakott területeken, közparkokban, vagy az agglomeráció más csendes területein, nyílt terepen, csendes területeken, iskolák, kórházak és más zajérzékeny épületek és területek közelében. Az irányelv viszont nem határoz meg határ- vagy célértékeket, és nem írja elő a cselekvési tervekben szerepeltetendő intézkedéseket, így ezeket a kérdéseket az illetékes tagállami hatóságok mérlegelési körébe bízza.
Amire nem vonatkozik
- olyan zajok, amelyeket maga a lakos, mint kitett személy okoz,
- háztartási tevékenységből származó zaj,
- szomszédok által keltett zaj,
- munkahelyi zaj,
- közlekedési eszközökön belüli vagy katonai területen végzett katonai tevékenységből eredő zaj.
A munkahelyi zajra és közlekedési eszközökön belüli zajra az adott ország szakági rendeletei vagy irányelvei vonatkoznak. A lakossággal, háztartással összefüggő zajokkal pedig a helyi önkormányzatok rendeletei vonatkoznak.
2002/49/EK irányelv három cselekvési területet határoz meg:
- a környezeti zajnak való kitettség meghatározása
- annak biztosítása, hogy a környezeti zajra és annak hatásaira vonatkozó információk hozzáférhetők legyenek a nyilvánosság számára
- a környezeti zaj megelőzése és csökkentése, ahol szükséges, és a környezeti zajminőség megőrzése, ahol az jó
Az irányelv előírja a tagállamok számára, hogy ötévente készítsenek és tegyenek közzé zajtérképeket és zajkezelési cselekvési terveket, melyet az érintett nyilvánosság számára is elérhetővé kell tenni, továbbá konzultációs lehetőséget is biztosítani kell.
A városok zajtérképének elkészítését a következő feltételek esetében kell elkészíteni
- több mint 100 000 lakosú agglomeráció
- főutak (évente több mint 3 millió jármű)
- fő vasutak (több mint 30 000 vonat évente)
- nagy repülőterek (évente több mint 50 000 mozgás, beleértve a kis repülőgépeket és helikoptereket is)
A tagállamok zajtérképei és cselekvési tervei az Európai Környezetvédelmi Ügynökség ReportNet rendszerében is megtekinthetők.
A környezeti zajt uniós szinten is szabályozzák a zaj forrásánál olyan jogszabályokkal, mint a gépjárművek, kültéri berendezések és egyéb zajt keltő termékek (ipari, kereskedelmi és szórakoztató tevékenységből származó zajok) harmonizált zajhatárai.
Főbb területek, melyek zajforrásaira jogszabályi előírások vonatkoznak
- Közúti forgalom zaja
- Gépjárművek
- Repülőgépek
- Vasúti zaj
- Kültéri használatú berendezésekből származó zaj
- Épületek homlokzati zajszintjét érő zaj